Haber

AFAD, Şırnak’ta yamaçtaki köylerde riskli kayaları drone ile tespit etti

Şırnak İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, yamaçlardaki köylerin yakınında bulunan riskli kayalıkların koordinatlarını drone ile belirledi.

AFAD ekipleri, İdil ilçesine bağlı Kentli ve Uludere ilçesine bağlı Işıkveren köylerinin yamaçlarındaki yerleşim için risk oluşturan kayalıkların tespiti için çalışma başlattı.

Drone ile yapılan çalışmada bölgenin detaylı risk haritası oluşturularak kayaların büyüklük, konum ve koordinatlarının belirlenmesi, gerekli analizlerle kaya düşmesi riskinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Muzaffer İşlek, kayalıkların riskli olduğunu düşündükleri köylerde drone ile ön çalışma yaptıklarını söyledi.

Yamaçlarda uzun süre hareketsiz kalan blokların, yüksek eğimli yamaçlardan düşerek yollara, tarihi binalara, yerleşim yerlerine ve altyapıya zarar verebileceğini belirten İşlek, böyle bir durumun ölüm ve yaralanmalara da yol açabileceğini söyledi. .

Üretilecek raporların ardından riskli kayaları yerleşim yerlerinden uzaklaştırmak veya çelik bariyer gibi yöntemler uygulayarak sağlıklı bir ortam oluşturmak istiyoruz” dedi. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu