Haber

Demiryol İş üyesi işçiler ücret adaletsizliğini protesto etti

DUVAR- Demiryolu İşçi Sendikası’na üye işçiler bugün Eskişehir Tren Garı önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Demiryolu İşçi Sendikası’na bağlı yüzlerce personel, Eskişehir Garı önünde toplandı. Demiryol İş Eskişehir Şube Başkanı Ramazan Kaya, fiyat adaletsizliğine dikkat çeken işçiler adına açıklama yaptı.

‘Ustalık tecrübemizin cehaleti sabrımızı yordu’

ANKA’nın haberine göre Demiryol İş Eskişehir Şube Başkanı Ramazan Kaya şunları söyledi:

“Ülkemizde bilindiği gibi yüksek enflasyon sonucu alım gücümüzün azalması, yeni getirilen vergiler ve gelir vergisi adaletsizliği sonucunda biz çalışanlar olarak her geçen gün daha fazla baskıya maruz kalıyoruz. süpermarket ve market ağlarını doldurmamız, çocuklarımızın harçlıksız okula gitmesi, hem fabrikalardaki ustalığımız hem de Devlet Demiryolları hizmetinde eğitimli çalışanlarımız olmamız… Demiryolu işçileri olarak bazılarımız kaynakçıdır, kimimiz tezgah işçisi, kimimiz elektrikçi, kimimiz tren işçisi, kimimiz makinist, kimimiz sınır bekçisi, lokomotif makinisti, kimimiz tesviyeciyiz, 167 yıldır Devlet Demiryolları’nın önündeyiz. Yüzlerce projeyi, yollardaki tüm bakım, onarım ve taşıma işlerini başarıyla teslim ettik ama ne yazık ki son yıllarda yapılan tüm sözleşmelerde biz kamu çalışanları olarak üvey evlat muamelesi gördük.

‘EMEKLERİMİZİN VE HİZMETLERİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ’

Ülkemizde son bir yılda kümülatif olarak taban fiyatta yüzde 317, memurlarda ise yüzde 370 oranında artış yapıldı. Biz kamu çalışanları olarak bir yılda yüzde 90’da kaldık. Son bir yılda aynı unvanda çalışan işçi ve memurlar arasındaki büyük maaş farkının işyerlerinde huzur ve sükuneti bozması nedeniyle talebimiz, emeklerimizin ve hizmetlerimizin ödüllendirilmesidir. Demiryolu işletmecileri olarak taşımacılık sektörünün lokomotifiyiz. Demiryol-İş Genel Başkanımızın başkanlığını yaptığı ülkemizin en büyük personel konfederasyonu TÜRK-İŞ’in, TÜHİS ile halihazırda yürütmekte olduğu müzakere süreçlerini personel lehine sonuçlandırarak kayıplarımızı telafi etmesi en büyük temennimizdir. Tüm kamu çalışanları sözleşme başlangıç ​​tarihleri ​​nedeniyle fiyat adaletsizliği yaşamaktadır. Bunun çözümü için kamusal çerçeve protokolünün tek çatı altında toplanıp Ocak ayında başlatılmasını talep ediyoruz. “Taleplerimizin karşılanmaması halinde TÜRK-İŞ ve DEMİRYOL-İŞ Sendikalarımızın birlik ve bütünlük içinde atacağı her türlü eyleme hazır olduğumuzu duyuruyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu