Haber

Lavrov, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarıyla görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile bir ikili görüşme daha gerçekleştirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Lavrov, Moskova’da Bayramov ile görüşmesinde yaptığı konuşmada Güney Kafkasya’da uzun vadeli istikrardan yana olduklarını belirtti.

Bakü ve Erivan’ın ortasında bir barış anlaşmasının imzalanmasına ilişkin açıklamaların en üst düzeyde uygulanması gerektiğine dikkat çeken Lavrov, “Bu imza için (barış anlaşması için) bir platform sağlamak da dahil olmak üzere her türlü yardıma hazırız” dedi. terimleri kullandı.

Lavrov, Azerbaycan’ın Karabağ’daki Ermeni nüfusun haklarının ve güvenliğinin sağlanması gereğini anladığını ve takdir ettiğini vurguladı.

Rusya-Azerbaycan ilişkilerinin iyiye gittiğine işaret eden Lavrov, ticaretin geliştiğini ve Kuzey-Güney devletlerarası ulaşım koridoru da dahil olmak üzere iki ülkenin ortasında bölgesel ve hatta küresel projeksiyonlu ortak projelerin başlatıldığını hatırlattı.

Lavrov, “Sizinle birlikte Hazar ülkesiyiz. Odak noktamız, bölgesel güvenlik bağlamı da dahil olmak üzere Hazar Denizi’ndeki işbirliği mekanizmasını desteklemek ve etkinleştirmek olacaktır. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in girişimiyle herkesin üzerinde mutabık kaldığı 3+3 bölgesel istişare platformunu kastediyorum.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan ile yaptığı görüşmede Laçin Koridoru çevresi ve Karabağ’daki durumun çözülmesine yardımcı olmak istediklerini belirterek, “Bunun için tüm imkanlar var Rus barış gücü birimi. Ancak tarafların işbirliği olmadan bunu yapmak kolay değil.” söz konusu.

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Cumhurbaşkanları tarafından kabul edilen beyannamelerin uygulanmasını teşvik etmeye hazır olduklarını kaydeden Lavrov, “Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesine ilişkin ulaşım ve ekonomik bağlantıların önündeki engellerin kaldırılması, sınır sorunları ve kamu görevlileri ile uzmanlar arasında diyalog kurulması dahil tüm konularda ilerleme sağlanmasını önemli görüyoruz. Mümkün olan her şekilde yardıma hazırız.” şeklinde konuştu.

haber-seyhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu