Haber

Venezuela’da altın madeninde göçük: 12 madenci hayatını kaybetti

Venezuela’nın güneyindeki bir altın madeninde sel nedeniyle çökme meydana geldi. Yerel yetkililer, çöken madende en az 12 madencinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Reuters haber ajansının haberine göre, Venezuela’nın Bolivar eyaletindeki El Callao’daki Talavera madeni şiddetli yağışlar nedeniyle 31 Mayıs Çarşamba günü sular altında kaldı. Ancak arama kurtarma gruplarının çalışmaları 3 Haziran Cumartesi gününe kadar devam etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Bolivar Eyaleti Vatandaş Güvenliği Bakanı Edgar Colina, madendeki çökme sonucu 112 madencinin hayatta kaldığını açıkladı.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE KARŞI BM UYARISI

Yetkililer, çökme nedeniyle hayatını kaybeden 12 madencinin cenazelerinin ailelerine teslim edildiği bilgisini paylaştı. Çökme, tünelleri altın arayan madenciler tarafından gayri resmi olarak açılan “Orinoco Madencilik Arkı” olarak bilinen bölgede bulunan Talavera madeninde meydana geldi.

Hak örgütleri ve diğer sivil toplum kuruluşları bir süredir bölgeyle ilgili uyarılarda bulunuyor. Birleşmiş Milletler (BM) de 2022’de hazırladığı raporda Venezuela’daki maden sahalarındaki insan hakları ihlallerine dikkat çekti. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu